P S T R O S Z Y C E

S z k o ł a
L u d z i e  i  w y d a r z e n i a

P s t r o s z y c e   d z i s i a j

S I E D L I S K A

K o ś c i ó ł  ś w.  K r z y ż a
CIEKAWOSTKI
 Ojciec biskupa Jana Piotrowskiego, od 2014 r. ordynariusza diecezji kieleckiej był bratem nauczycielki z Pstroszyc, Marii Pytlarzowej.

Duchowni wywodzący się z miejscowości należących do obecnej parafii Pstroszyce: ks. Franciszek Kwiecień, karmelita bosy o. Michał Tadeusz Machejek,  ks. Jan Machejek, ks. Piotr Banach, ks. Tomasz Banach, ks. Franciszek Stawiarski, ks. Mieczysław Kuś, ks. Tadeusz Regucki, ks. Jacek Malewski.

Z Siedliskami i Zagorzycami związani są: ks. bp Edward Muszyński, dominikanin o. Jordan (Tomasz) Stano, ks. Antoni Król, bernardyn o. Anastazy (Andrzej) Popiel, ks. Leszek Harasz. Wszyscy poza ks. bp. Muszyńskim to potomkowie żyjących w XIX wieku w Siedliskach włościan Piotra i Marianny Stanów, prawdopodobnych fundatorów kapliczki stojącej na skraju wsi Siedliska.
Ojciec Jordan był wnukiem Piotra i Marianny Stanów, ks. Antoni Król był ich prawnukiem, zaś o. Anastazy Popiel i ks. Leszek Harasz to ich prapraprawnukowie (3xprawnukowie).

O. Jordan (Tomasz) Stano

Pobierz pliki

Ks. Antoni Król

Ks. Leszek Harasz


30 marca 1903 roku w Pstroszycach w rodzinie Walentego i Józefy z Idzików przyszła na świat Felicja Sumera. Po szkole powszechnej ukończyła roczne szkolenie gospodarczo-rolnicze w Imbramowicach. W styczniu 1924 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. 2 lutego 1931 roku złożyła profesję wieczystą. W latach 1929-31 kwestowała w USA w celu zdobycia funduszy na budowę domu zakonnego na warszawskim Żoliborzu. Po powrocie do Polski przebywała w klasztorze na ul. Mokotowskiej w Warszawie, później na Żoliborzu. Pracowała w internacie, dyżurowała na furcie, robiła zakupy. Po Powstaniu Warszawskim trafiła do Częstochowy, gdzie kierowała stołówką przy Rynku Wieluńskim. Do Częstochowy powracała  trzy razy, od 1969 roku była zakrystianką w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki. Od 1980 do 1992 roku pracowała na furcie domu zakonnego w Częstochowie. Zmarła 4 czerwca 1994 roku w Częstochowie, spoczywa w grobowcu sióstr Zmartwychwstanek na cmentarzu św. Rocha.
Kreator strony - przetestuj